Jak zmierzyć okno do montażu rolet?


Rolety to nowoczesne, wyjątkowo estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Przed ich zakupem należy jednak dokładnie wymierzyć okna, aby mieć pewność, że będą idealnie pasować. Oczywiście, można zdecydować się na wynajęcie fachowców, którzy się tym zajmą, jeżeli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu. Każdy, kto lubi urządzać dom lub mieszkanie samodzielnie, z pewnością zechce zrobić to na własną rękę. Od czego zatem powinien zacząć?


Producenci oferują szeroki wybór różnego rodzaju rolet, takich jak: wolnowiszące, dzień-noc czy w kasecie. Z reguły przy składaniu zamówienia określają zakres, w jakim mogą wykonać rolety, więc klienci są w stanie bardzo dokładnie ustalić wymiary, które są im potrzebne. Samo mierzenie zmienia się nieco zależnie od rodzaju rolety – w inny sposób działamy przy mini roletach, inaczej przy roletach kasetowych, a jeszcze inaczej w przypadku rolet rzymskich. Zdecydujmy się najpierw na konkretny typ, następnie rozpocznijmy wymierzanie za pomocą właściwej metody.


Wymierzanie okien pod rolety


W przypadku rolet, które są prowadzone w specjalnej kasecie, zacznijmy od zmierzenia długości okna. Dokonujemy tego, sprawdzając odległość pomiędzy górną a dolną krawędzią okiennej ramy. Następnie mierzymy szerokość szyby wraz z przyszybowymi listwami, na ogół dodając mniej więcej 2 cm po obu stronach. W ten sposób otrzymujemy wynik, który sprawdza się w przypadku prowadnic żyłkowych. Jeżeli mamy do czynienia z prowadnicami w kształcie litery „U” bądź prowadnicami zaokrąglonymi, powinniśmy nieco zmodyfikować sposób mierzenia.

W przypadku prowadnic w kształcie litery „U” mierzymy szerokość wraz z listwami znajdującymi się przy szybie. Z kolei, jeśli zdecydowaliśmy się na rolety z zaokrąglonymi prowadnicami, musimy skupić się na odległości mierzonej od środka listwy prawej do środka listwy lewej. Przed montażem mini rolet mierzymy całą długość skrzydła okiennego – od krawędzi do krawędzi. Szerokość ustalamy tak samo jak przy roletach kasetowych z prowadnicami żyłkowymi.


O czym warto pamiętać przy mierzeniu okien?


Jeśli wybierzemy roletę wolnowiszącą, powinnyśmy wymierzyć wnękę okienną, a następnie dodać kilka centymetrów (na ogół od 3 do 5), aby gotowa roleta wychodziła poza nią. Wysokość mierzymy od miejsca zawieszenia do parapetu albo podłogi, w zależności od tego, gdzie planujemy wieszać roletę.

Warto też zwrócić uwagę na to, że listwy przyszybowe z reguły są szerokie na 5 mm. Jeżeli nasze listwy są nietypowe, należy uwzględnić to przy wykonywaniu pomiarów. Dobrym pomysłem okaże się również sprawdzenie zaleceń producenta związanych z mierzeniem, które mogą być dostępne na stronie internetowej. Można także obejrzeć filmiki w internecie, pokazujące, w jaki sposób prawidłowo zmierzyć okno przed montażem rolet. Z pewnością będą one pomocne.

Wykonanie dokładnych pomiarów daje pewność, że rolety będą idealnie pasować i spełnią nasze oczekiwania. Warto więc zabrać się za to z odpowiednim przygotowaniem, a samo mierzenie przeprowadzić w sposób solidny i precyzyjny.